Szanowni Państwo, w ramach naszej działalności popularyzującej tematykę imion słowiańskich oraz szerzej słowiańszczyzny, mamy przyjemność poinformować o rozpoczęciu nowego projektu. Jest nim uruchomienie Wydawnictwa Imiona słowiańskie. Pod tym szyldem publikować będziemy wydawnictwa związane z szeroko rozumianą tematyką słowiańską: książki, komiksy, kalendarze.
W pierwszej kolejności pragniemy zaprezentować Wam komiks autorstwa Krzysztofa „Lipy” Lipińskiego pt. „Słowiańskie heheszki”.
Komiks miał swą premierę 3.08.2023 podczas tegorocznego Festiwalu Słowian i wikingów w Wolinie. W całości prezentuje żartobliwe shorty komiksowe nawiązujące do naszej historii, jak też wolińskiego festiwalu czy rekonstrukcji historycznej. „Słowiańskie heheszki” możecie kupić na stronie www.slowianskisklep.com.pl – zapraszamy.
***
Kolejną przygotowaną przez nas publikacją jest książka Bartłomieja Dejnegi „Prawieści. Mity Słowian”.
W swej pracy Autor analizując materiały źródłowe i naukowe z terenu całej Słowiańszczyzny, jak też posługując się komparatystyką, opisał różne wątki mitologiczne wciąż żywe w folklorze. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tym opracowaniem.
***
Przygotowując się na rok 2024 prezentujemy Państwu Kalendarz Słowiański 2024 pt. „Macierzyństwo”.
Skierowany jest on do miłośników rodzimej wiary i kultury. Publikacja zawiera 13 ilustracji wzbogaconych pobudzającymi wyobraźnię opisami, opartymi o rzetelne źródła i ich opracowania. Temat przewodni edycji na 2024 rok stanowi Macierzyństwo. Na poszczególnych kartach przybliżamy tradycyjne słowiańskie konteksty relacji matki i dziecka – od ciąży, poprzez poród i wychowanie pociechy, po oddanie jej społeczności we właściwym rytuale przejścia.
***
Wraz z Konradem Dzięcielewskim dzieci i dorosłych zapraszamy do lektury „Opowieści Skrzatologa”. Ta książeczka z wierszykami odpowie na wiele pytań związanych ze Skrzatami, a przemierzając kolejne jej kartki wybierzecie się w podróż do Doliny Skrzatów.
Udacie się do leśnego ogrodu, poprzez cztery pory roku, do wciąż aktualnych wierzeń i tradycji słowiańskiej kultury. Ujrzycie tam barwny i bogaty obraz obrzędów, symboli i znaczeń, wiedzy dawnych lat, którą warto pielęgnować i zachować od zapomnienia.
***
2025 rok to 200. rocznica śmierci Zoriana Dołęgi Chodakowskiego. Tę wybitną postać, wielce zasłużoną na polu badań słowiańskiej przeszłości, zwyczajów i wierzeń, pragniemy upamiętnić wydaniem „O Sławiańszczyźnie przed chrześcijaństwem”. Aby jednak wprowadzić Czytelnika w bogactwo dorobku Adama Czarnockiego, tekst ów poprzedzimy szerokim omówieniem jego życiorysu i pracy. Przedmowę i omówienie przygotował specjalnie na potrzeby tego jubileuszowego wydania Mikołaj Jarmakowski – doktorant Uniwersytetu Gdańskiego. O szczegółach będziemy informować na bieżąco w naszych mediach społecznościowych – zapraszamy do śledzenia.