Odkryj tradycyjne imiona słowiańskie

Popularne imiona słowiańskie – część 1

Na fanpage’u Imiona słowiańskie na Facebooku często otrzymuję pytania dotyczące znaczenia poszczególnych imion, daty imienin czy też prośby o pomoc w wyborze imienia czy to dla chłopca, czy to dla dziewczynki. Taki odzew ze strony czytelników zawsze napawa radością, dając przeświadczenie o słuszności podjęcia tematu imion tradycyjnie polskich, naszych, rodzimych. Napełnia też motywacją do dalszego rozwijania podjętej tematyki i przygotowywania kolejnych interesujących informacji. Ponieważ do tej pory nie było mowy na temat częstotliwości występowania imion słowiańskich wśród imion obecnie nadawanych dzieciom, stąd właśnie ten temat poświęciłem niniejszemu artykułowi.

Dane statystyczne dotyczące rejestrowanych w urzędach stanu cywilnego imion nadawanych obecnie dzieciom w Polsce możemy odnaleźć w zestawieniach publikowanych na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Są to informacje opracowane na podstawie bazy PESEL zarówno w odniesieniu do imion, jak i nazwisk z uwzględnieniem poszczególnych lat, jak też płci czy rozkładu geograficznego według województw.

Najbardziej aktualne zestawienie prezentuje informacje na temat imion męskich i żeńskich zarejestrowanych w 2014 roku. Wśród 100 najbardziej popularnych imion dziewczęcych dwa z nich posiadają słowiański rodowód, zaś wśród imion męskich 11.

Współcześnie najbardziej popularne słowiańskie imię żeńskie nadawane dzieciom to Milena. Plasuje się na 22 pozycji wśród wszystkich imion dziewczęcych, stanowiąc 1,46% ogółu przy 2463 zarejestrowanych imion. Należy wziąć pod uwagę, iż imię Lena, stanowiące zdrobnienie od Mileny, obecnie funkcjonuje samodzielnie. W ten sposób bardzo blisko powiązane, choć też przez niektórych autorów wywodzone od Magdaleny czy Heleny, imię zajmuje czołową lokatę wśród imion dziewczynek stanowiąc 5,73% z ogólną liczbą 9642. Łącznie żeńskie imiona słowiańskiego pochodzenia stanowią 7,19% spośród 100 najczęściej nadawanych dziewczętom imion.

Do grona 11 męskich reprezentantów imion słowiańskich zaliczyć możemy:

  1. Wojciech – 4959, 2,76%, poz. 9
  2. Igor – 3795, 2,11%, poz. 16
  3. Stanisław – 2798, 1,56%, poz. 20
  4. Miłosz – 2713, 1,51%, poz. 21
  5. Borys – 799, 0,44%, poz. 53
  6. Przemysław – 579, 0,32%, poz. 63
  7. Radosław – 519, 0,29%, poz. 65
  8. Witold – 384, 0,21%, poz. 74
  9. Milan – 253, 0,14%, poz. 83
  10. Mieszko – 241, 0,13%, poz. 85
  11. Kazimierz – 184, 0,10%, poz. 99

Męskie imiona pochodzenia słowiańskiego stanowią łącznie 9,57% spośród 100 najczęściej nadawanych w 2014 roku imion męskich.

Boromir Wiesławowic

Share

    • Mścigniew, 23 lipca 2018, 09:24

    Odpowiedz

    Cześć, Igor to imię pochodzenia germańskiego (INGVAR) a Witold to imię pochodzenia litewskiego (Vytautas). Proszę bądź bardziej dokładny

    1. Odpowiedz

      Zgoda. Biorę jednak pod uwagę fakt, iż samodzielnie imię Igor ukształtowało się na kanwie języka staroruskiego i stamtąd rozprzestrzeniło swą obecność. Aktualnie jest bardzo popularnym imieniem również w Polsce. Podobnie jest z Witoldem, który do Polski zawędrował z Litwy, choć jest mniej popularny. Patrzę na język jako na żywą część kultury, starając się wypośrodkować samą etymologię z długotrwałą tradycją danego imienia. Dodatkowo w związku z Litwą należy pamiętać o unii polsko-litewskiej, jak i bałtosłowiańskiej wspólnocie językowej, co wpływało na kształtowanie się m.in. nazewnictwa.

        • Ola, 24 sierpnia 2019, 22:05

        Odpowiedz

        Idąc tym tropem możemy stwierdzić, że imię Aleksandra/Oleksandra czy Sonia/Zofia jest słowiańskie, gdyż jest bardzo rozpowszechnionym imieniem w całej Słowiańszczyźnie, choć pochodzi ono z greki, pozdrawiam

    • ŚWIĘTOGNIEW, 12 września 2018, 20:49

    Odpowiedz

    Cześć, IGOR nie jest imieniem słowiańskim, tylko rosyjską odmianą nordyckiego imienia germańskiego INGVAR. Pisz proszę wyłącznie o RDZENNYCH ETYMOLOGICZNIE imionach słowiańskich.

    1. Odpowiedz

      Dziękuję za sugestię. Zachęcam do analizy ankiety, jaką przeprowadziłem blisko rok temu: http://www.imionaslowianskie.pl/wojciech-czy-stanislaw-najbardziej-popularne-imiona-slowianskie/ Wkrótce postaram się również rozszerzyć odpowiedź na wątek tu poruszony, którą zawarłem poniżej. Tymczasem posłużę się pewnym cytatem:
      „Żyjemy w czasie. (…) zaszło wiele wydarzeń dotyczących świata słowiańskiego i slawistyki. Rozpadły się trzy słowiańskie federacje, pojawiły się nowe suwerenne państwa słowiańskie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 r. obok Rosji powstały niezależne: Białoruś i Ukraina. W tymże roku dawna Jugosławia rozpadła się na 5 państw narodowych: Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię z Czarnogórą i Macedonię. Dwa lata później Czechosłowacja podzieliła się na Czechy i Słowację. (…)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.